Благословение аксакалов | The blessing of elders | Ақсақалдардың ақ батасы

«Человек, просвещенный открытиями своих отцов, получил в наследие их мысли; это сокровище, которое он обязан передать своим потомкам, прибавив к нему некоторые свои  собственные идеи. Но сколько людей умирает в этом отношении банкротами!»  (К. А. Гельвеций)

«Слово и совет мудрого человека дороже всякого богатства», – гласит русская пословица. В казахской культуре есть традиция:  старшим, умудренным жизненным опытом,  давать  наставление «бота»  молодым, чтобы успех и удача сопутствовали им в добрых делах. Следуя устоявшейся традиции, новый учебный год в Карагандинском государственном индустриальном университете начался со встречи ректора, доктора технических наук, профессора  Ибатова М. К. с почетными аксакалами города  Темиртау  Баймырзаевым И., Толеубаевым Е. Ы., Ботановым К. И., Смагуловым Т.,  Жукушевым Ш.М.  Их молодые годы совпали  со строительством «Казахстанской Магнитки», развитием города, трудовой и общественно-политической деятельностью в г. Темиртау  Н. А. Назарбаева, Президента Республики Казахстан, Лидера нации.

В неформальной обстановке, за чашкой чая  прошел заинтересованный разговор  о стратегических задачах нашего молодого государства, актуальных проблемах развития города, университета, о гражданственно-патриотическом воспитании, духовно-нравственном климате  современной  казахстанской  молодежи. Известный в городе поэт Ботанов К.И. не раз встречался со студентами, аура его души, выраженная в слове, всегда находит живой отклик у слушателей. Аксакал  подарил в память о встрече новый сборник стихов с надеждой на благодарных читателей, любителей поэзии.

В следующем году университет отмечает полувековой юбилей. За эти годы было подготовлено более 20 тысяч специалистов для горно-металлургической, энергетической, строительной  и других отраслей экономики.  Развивается материально-техническая, научная база КГИУ, внедряются новые информационные технологии, растет и крепнет международное сотрудничество вуза. Но неизменным остается незыблемая связующая нить поколений, чтобы не стать духовными «банкротами».

Семёнова Т. В. – проректор по воспитательной работе КГИУ

[/ru] [kk]

«Өз ата-бабаларының өмірлік тағылымынан хабары бар адам, олардың рухани ізгіліктерін мұрагерлікке қабылдайды: бұл оның өзіндік өмірлік тағылымымен, ізгі мұратымен бірге келесі ұрпағына беретін өшпес асыл мұрасы. Бірақта қаншама адам бұл дүниеден рухани тағылымсыз өмірден өтеді!» (К.А. Гельвеций)

«Ақылды адамның жылы сөзі және берген ақылы барлық байлықтан артық» дейді орыс мақалы. Қазақ халқының дәстүрінде жаңа іс бастар алдында, не ісің оңға бассын деп жас адамаға үлкен қария «ботам» деп ақ батасын береді. Осы дәстүрді сақтаған Қарағанды мемлекеттік индустриялық универсиетінің ректоры, техника ғылымдарының докторы, профессор Ибатов Марат Кеңесұлы  жаңа оқу жылының басында Теміртау қаласының құрметті ақсақалдары И. Баймырзаев, Е.Ы.Төлеубаев, К.И. Ботанов, Т. Смағулов, Ш.М. Жұқұшевтармен кездесті. Бұл ақсақалдардың жастық шақтары «Қазақстан Магниткасының» құрлысының салынуы, қаланың дамуы және Ұлт көшбасшысы, Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың еңбек және қоғамдық-саяси жылдарының осы қалада өткен кезеңдерімен сәйкес өтті.

Дастархан басында біздің жас мемлекетіміздің стратегиялық міндеттері, қаланың, университеттің өзекті мәселелері, қазақстандық жастарға азаматтық-патриоттық, рухани- адамгершілік бағытыттарда  тәрбие беру мәселелері жайлы әңгіме айтылды. Қаламыздың белгілі ақыны К.И. Ботанов бұрын да бірнеше рет біздің универсиет студенттерімен кездескен еді. Оның өлең жолдары арқылы сөз өрнегімен өрнектелген  ақындық жан дүниесінің аурасы біздің тыңдаушылардың көңіліне өз әсерін тигізді. Ақсақал өзінің жаңа өлеңдер жинағын сыйға тартты, ол біздің университетімізде өз тыңдаушыларымен әрі талай кездесетініне сенім білдірді.

Келесі жылы біздің университет өзінің жарты ғасырлық мерей тойын атап өтеді. Бұл жылдар ішінде тау-кен –  металлургия, энергетика, құрлыс және экономиканың басқа салалары үшін 20 мыңнан астам білікті мамандар даярланды. ҚМИУ материалды-техникалық, ғылыми базасын жетілдірілуде, жаңа ақпараттық технологиялар қолданылады, оқу орнының халықаралық ынтымақтастық қатынастары да қапрқынды даму үстінде. Сонымен қатар, өскелең ұрпақпен алдыңғы кемеңгер ұрпақтар арасындағы рухани байланыс өзгеріссіз жалғасын табуда.

Т. В. Семенова – ҚМИУ тәрбие ісі жөніндегі проректоры

[/kk]