ҚАРАҒАНДЫ ИНДУСТРИЯЛЫҚ УНИВЕРСИТЕТІ 2022 ЖЫЛДЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАДЫ

Қарағанды индустриялық университетінде биылғы жылдың қорытындысы шығарылды.

Аталған жиынға Теміртау қаласы әкімінің орынбасары Самат Зияшев, қалалық маслихат хатшысы Алексей Ломакин, «AMANAT» партиясы Теміртау қалалық филиалының атқарушы хатшысы Нұржан Ажиков, зиялы қауым өкілдері, ақсақалдар кеңесі, қоғамдық ұйымдар, депутаттық корпус өкілдері, студенттердің ата-аналары, университеттің профессорлық-оқытушылық құрамы, сондай-ақ студенттер қатысты.

Кеңес барысында ректор жыл қорытындысы туралы хабардар етіп, ұжымға 2022 жылғы нәтижелі жұмысы үшін алғысын білдірді.

Өз сөзінде Б.Абдрасилов университеттің дамуындағы сапалы өзгерістер мен жетістіктер туралы айтты. Ректор атап өткендей, бүгінде Қарағанды индустриялық университеті – еліміздің тау-кен металлургия өнеркәсібі үшін кадрлар даярлаудың жетекші орталықтарының бірі, ол трансұлттық корпорациялармен, қала мен елдің кәсіпорындары мен ұйымдарымен тығыз байланыста.

2022 жылы, алдыңғы 2 жылдағыдай, білім алушылар контингентінің, сондай-ақ білім беру гранттарын ұлғайту есебінен талапкерлерді қабылдаудың оң өсу серпіні байқалады. Түлектердің жұмысқа орналасу көрсеткіштері 91% деңгейінде тұрақты түрде, бұл ел бойынша орташа көрсеткіштен едәуір жоғары.

Университет ғалымдарының жариялау белсенділігі де өсуде: WoS-тағы жарияланымдар саны 2 жылда 23 – тен 43-ке дейін, Scopus базасында-34-тен 64-ке дейін өсті, Scopus базасындағы дәйексөз индексі 165-ке дейін өсті, Хирш индексі 2022 жылы 8-ден 13-ке дейін өсті.

Ұзақ уақыт ішінде алғаш рет 100 миллион теңгеден астам сомаға 8 ғылыми жоба бойынша бюджеттен конкурстық негізде қаржыландыру алынды. Университет жобалық әзірлемелерді коммерцияландыру және «Tau-Ken Temir» ЖШС, «Silicon mining» ЖШС, «IZOMAST» ЖШС, «Қазфосфат»ЖШС сияқты жетекші кәсіпорындар үшін шаруашылық шарттық жұмыстарды іске асыру есебінен өңірлік инновациялық экожүйені белсенді дамытуда.

2 жыл ішінде университет бюджеті екі есеге ұлғайып, қазір 1,3 миллиард теңгеден асты, бұл университеттің дамуына инвестицияларды ұлғайтуға мүмкіндік берді. 2022 жылы зертханалық базаны жаңартуға, оқулықтар, оқу құралдары мен компьютерлік техниканы сатып алуға 100 миллион теңгеден астам қаражат жұмсалды. Студенттердің жатақханаларда тұру жағдайларын жақсартуға 28 миллион теңге бағытталды.

КарИУ-дың жетекші шетелдік жоғары оқу орындарымен халықаралық ынтымақтастығының көкжиегі кеңейді, шетелдік студенттерді тарту бойынша үлкен жұмыс жүргізілді. Түркия Республикасының университеттерімен-Gazi University (GU) және Стамбул техникалық университетімен (ITU) халықаралық ғылыми – білім беру бағдарламалары әзірленді.

КарИУ Ұлыбритания мен Қазақстан арасындағы трансұлттық білім беруді дамыту стратегиясын әзірлеу үшін шағын гранттар бағдарламасына қатысады. Бағдарлама аясында университеттің бірінші делегациясы 2023 жылдың қаңтарында Портсмунд университетіне барады.

ЖОО-ның оқытушылар мен қызметкерлердің құзыреттілігін арттыруға бағытталған жаңа кадрлық саясаты дамуда, ал, ол жоба бүгінгі күні бірден нәтиже көрсетуде.

Сонымен, 2022 жылдың қорытындысы бойынша жоғары білім мен университеттің дамуына үлес қосқан және қоғамдық өмірге белсенді қатысқан оқытушылар мен қызметкерлер Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім Министрлігінің «Ғылымды дамытуға қосқан үлесі үшін» төсбелгісімен, ҚР жоғары оқу орындары қауымдастығының Алтын және күміс медальдарымен, Министрліктің, Қала әкімінің,қалалық маслихат және Қарағанды индустриалды университеті ректорының Құрмет грамоталарымен және алғысхаттарымен марапатталды.

Просмотров: 1  611