Ғылыми қызмет

негізгі корпус,
кабинет 1-101а
Facebook, Instagram

Кафедраның ғылыми қызметі кафедра мен университеттің перспективалық және ағымдағы даму жоспарлары негізінде құрылады.

Кафедра ҚР Ғылым және жоғары білім министрлігі өткізетін іргелі және қолданбалы зерттеулер бағдарламалары бойынша гранттар бөлу бойынша түрлі конкурстарға үнемі қатысады, оған оқытушылармен қатар кафедраның докторанттары, магистранттары мен студенттері белсенді қатысады.

Кафедра ғылымды қажетсінетін өндірістерді дамытудың республикалық ғылыми-техникалық бағдарламаларын қалыптастыру бойынша конкурстарға қатысады.

ҒЗЖ нәтижелері әртүрлі деңгейдегі (оның ішінде халықаралық) ғылыми-техникалық конференцияларда монографиялар, оқу құралдары, ғылыми мақалалар, өнертабыстарға өтінімдер, баяндамалар түрінде ресімделеді және республикалық, шетелдік журналдарда, еңбек жинақтарында жарияланады.

Кафедраның ғылыми қызметінің негізгі бағыттары:

2022-2025 жылдарға арналған Гранттық қаржыландыруға қатыса отырып, келесі жобалар ұтып алынды:

- Ультра ұсақ түйіршікті құрылымды алу мақсатында түсті металдар мен қорытпаларды деформациялаудың инновациялық біріктірілген процестерін іске асырудың теориялық негіздерін әзірлеу (AP13067723).

- Түсті металдар мен қорытпалардан (AP14869080) жоғары сапалы қалың Парақ алуды қамтамасыз ететін макро-жылжымалы Илемдеудің инновациялық әдісін әзірлеу және зерттеу.

- Металл өнімдерінің сапасын басқару мен бақылаудың ақпараттық-цифрлық қағидаттарын әзірлеу (AP15473350).

Соңғы жылдары наноқұрылымдық материалдарды алуға мүмкіндік беретін технологиялар мен құралдар өте сәтті әзірленіп, зерттелуде. Бұл ғылыми бағыт кафедралық, сондай-ақ ҚР мемлекеттік бюджетінен қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу тақырыптары мен бағдарламалары, оның ішінде республикалық іргелі зерттеулер бағдарламалары шеңберінде іске асырылады.

Аталған бағыттағы ғылыми зерттеулерді орындау қорытындысы докторлық және магистрлік диссертацияларды қорғау, ғылыми еңбектердің әртүрлі жинақтарында, ғылыми журналдарда, оның ішінде нөлдік емес импакт-факторы бар журналдарда ғылыми мақалалар жариялау, халықаралық және республикалық конференцияларға қатысу, бірқатар өнертабыстар жасау болды.

"АрселорМиттал Теміртау" АҚ прокат цехтары және "Құрылысмет" ЖШС ұста-пресс цехы кафедраның өнеркәсіптік эксперименттер, зерттеулер, өнеркәсіптік сынама алу және ғылыми әзірлемелерді енгізу объектілері болып табылады.

Кафедраның зерттеу нәтижелерін жариялайтын ғылыми басылымдар