Ғылыми қызмет

бас корпус,
кабинет 245
Facebook, Instagram

"Жасанды интеллект технологиялары" кафедрасының ғылыми-зерттеу жұмысы кафедра мен университеттің келесі бағыттар бойынша перспективалық және ағымдағы даму жоспарлары негізінде құрылады:
* шаруашылық келісімшарттық және мемлекеттік бюджеттік ғылыми - зерттеу, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар бойынша жұмыс;
* магистрлік және докторлық диссертацияларға жетекшілік ету;
* республикалық және халықаралық ғылыми конференцияларға қатысу;
* рецензияланатын республикалық және халықаралық ғылыми журналдарда мақалалар мен материалдарды жариялау, монографиялар шығару;
* барлық деңгейдегі білім алушыларды кафедраның ғылыми-зерттеу жұмысына белсенді тарту, оларды зерттеу жобаларын құруға және іске асыруға тарту.

Кафедраның ғылыми қызметінің негізгі бағыттары

Кафедра оқытушылары Автоматтандыру және басқару саласындағы оңтайландыру міндеттерін шешу (т. ғ. д., профессор, "ТЗИ" кафедрасының меңгерушісі У. У. Үмбетов), сараптамалық зияткерлік ақпараттық жүйелерді әзірлеу және енгізу (т. ғ. д., профессор В. В. Яворский), электр энергетикалық жүйелер мен кешендерді зерттеу (т. ғ. к., профессор Сивякова Г. А.), үлгіні тану үшін жасанды нейрондық желілерді әзірлеу (магистр, аға оқытушы Титова Ж. И.), деректерді өңдеуге арналған бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және тестілеу, (магистр, аға оқытушы Токсеит Д. К.), өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеуге арналған технологиялық желілерді әзірлеу және зерттеу (PhD, доцент Қонаев В. А.), ақпараттық қауіпсіздікті және веб-шабуылдардан қорғауды қамтамасыз ету әдістерін зерттеу (магистр, аға оқытушы Авкурова ж. С.), химиялық-технологиялық технологиялардың математикалық модельдерін зерттеу және жобалау белгісіздік жағдайындағы жүйелер (магистр, аға оқытушы Кенжебаева Т.с.).
2020-2021 жылдары кафедраның ПОҚ "Технологиялық машиналар және көлік" кафедрасымен бірлесіп "өнеркәсіптік қалдықтардан жол-құрылыс материалдарын алу үшін технологиялық желі параметрлерін негіздеу" бастамашыл ғылыми-зерттеу жұмысы іске асырылды (жауапты орындаушы – "ТЗИ" кафедрасының доценті В. А. Қонаев).
Кафедра оқытушылары жыл сайын конкурстарға, ғылыми жобаларға гранттық қаржыландыру алуға қатысады. 2022 жылы кафедрада жалпы қаржыландыру көлемі 18 941 188 тг болатын "жас ғалым" ИРН AP15473081 "Домна өндірісінің қалдықтары негізінде жол-құрылыс материалдарын өндірудің кешенді технологиясын әзірлеу" жас ғалымдарды гранттық қаржыландыру жобасын іске асыру басталды. Жоба жетекшісі-PhD, доцент В. А. Қонаев жоба 3 жылға есептелген (2022-2024 жж.).

Студенттердің, магистранттардың және докторанттардың ғылыми-зерттеу жұмысы

Кафедрада аға оқытушы Титова Ж.И. жетекшілігімен ПИ-21 тобының белсенділерінің күшімен құрылған "ойындар құру" студенттік үйірмесі жұмыс істейді, онда студенттер тек компьютерлік ойындар құруды ғана емес, сонымен қатар жобаларда командада жұмыс істеуді де үйренеді.
Кафедра студенттері республикалық хакатондарға белсенді қатысады. 2021 жылы "жасанды интеллект технологиясы" кафедрасының студенттері Еуразия ұлттық университетінде өткен республикалық Хакатонға қатысты. Л. Гумилева, екі жобамен:
1)" үй-жайлардағы санитарлық-эпидемиологиялық талаптардың сақталуын бақылауды қамтамасыз ету үшін бет маскаларын тану жүйесін әзірлеу " (студенттер Қарындашев Леонид, Станкевич Валерий, Катков Адлан);
2)" қоқыс шығару процесін оңтайландыру үшін қоқыс жәшіктерін толтырудың қашықтан мониторингі жүйесін әзірлеу " (студенттер Халмурадов Қайрат, Алпысбаева Анелия, Сәрсен Сұлтан).
2022 жылы кафедра студенттерінің командасы (Жұмагелдиев Мерген, Суменко Николай, Криворучка Григорий және Комаров Владислав) аға оқытушы Кан С.В. жетекшілігімен "TEMIRTAU SMARTTECH hackathon"ЖОО студенттері арасында республикалық хакатонда екінші орын алды.
"Автоматтандыру және басқару" білім беру бағдарламасы бойынша оқитын кафедра магистранттары ағындық-көлік жүйелерін автоматтандырудың жаңа тәсілдерін әзірлеу, апаттық режимдерде жұмысқа қабілеттілікті қамтамасыз ету мақсатында сортты илемдеу станын басқарудың автоматтандырылған жүйесін жаңғырту (жетекшісі – Т. ғ. к., профессор Г. А. Сивякова), персоналды құлақтандыру жүйесін әзірлеу сияқты бағыттар бойынша ғылыми зерттеулерді жүзеге асырады базасында GSM желілер, штаттан тыс, стандартты емес, төтенше жағдайларда шешім қабылдаудың интеллектуалды сараптамалық жүйелерін әзірлеу (Жетекшісі - т. ғ. д., профессор Яворский В. В.).