Ғылыми қызмет

оқу А корпусы,

кабинет А-317а
Facebook, Instagram

Кафедра ғалымдары басым ғылыми бағыттар бойынша белсенді түрде ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуде.

Кафедрада келесі бағыттар бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары дамытылады, олар мыналарды қамтиды:

- Ацетилен спирттері туындыларының синтездеу технологиясын жасау және биологиялық белсенділігін зерттеу;

- Түсті металдар кендерін байытудың флотациялық процестері үшін көбіктендіргіштерді алу технологиясын жасау;

- Оксихинолин туындыларын синтездеу әдістерін жасау;

- Биологиялық белсенді заттардың синтезі және олардың белсенділігін инверсиялық вольтамметрия әдісімен зерттеу.

Соңғы уақытта 5 жылдар ХТжЭ кафедрасында 6 монографиялар,50-ден астам материаларналған ов халықаралық және республикалық конференциялардаых, 40-тан астам болуоған жылы шетелдік журналбазаға кіретін импакт-факторы жоғары алах WoS. Укафедра қызметкерлері зерттеулер аясында әзірленген әдістерді, технологияларды және оларды жүзеге асыру құралдарын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының 16 патентін және 2 еуразиялық патентті алды.

Кафедра ғалымдары гранттық қаржыландыру бойынша ғылыми жобаларды жүзеге асыруға қатысады және жылы ағымдағы сәтте 2024-2026 жылдарға 3 өтінім берілді. 2 жас ғалымдар ғылым саласындағы дарынды жас ғалымдарға арналған мемлекеттік степендиалдық сыйлықтарға арналған байқауға қатысты.

Білім алушылар кафедралар университеттің ғылыми-зерттеу қызметіне белсенді қатысады. Жыл сайын 45% студенты және 100% магистранттар кафедралар ғылыми зерттеулерді орындауға тартылады. Студенттер инновациялық қызметті дамытады, әзірленді "Жүзім сығындысы негізінде косметика алу технологиясын жасау", "Р" бағыттары бойынша стартап-жобаларалу технологиясын әзірлеу күтім жасау жөніндегі құралдар әртүрлі фитокомпозициялар негізінде шаштың артында», "Әр түрлі фито-қоспалармен сабын алу технологиясын жасау".

Кафедра профессорлары Кабиева Сауле Қазжанқызы, Меркулов Владимир Витальевич, Аманжол Ізтілеу Аманжолұлы қосқан үлестері үшін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Алғыс хаттарымен марапатталды жылы дамытуе білім және ғылым. Кабиева С.К. және Меркулова В.В. ғылым саласындағы жетістіктері үшін төсбелгімен марапатталды. Рейтинг қорытындысы бойынша университеттің 2022 жылға арналған Меркулов В.В. "университеттің үздік ғалымы" атағының иегері атанды.

«Органикалық заттардың химиялық технологиясы» білім бағдарламасының докторанттары мен магистранттары халықаралық ынтымақтастық аясында диссертация тақырыбы бойынша профессорлардың ғылыми жетекшілігімен шетел университеттерінде тағылымдама өтуде.

ХТОВ-21нп тобының магистранты Еркинова Гульнура Томск политехникалық университетінің Химиялық және биомедициналық технологиялар мектебінде профессор, химия ғылымдарының докторы Слепченко Г.Б. жетекшілігімен. «Ацетилен спиртінің туындыларының синтезі және антиоксиданттық белсенділігін зерттеу» атты диссертациялық жұмысы аясында өндірістік тәжірибеден өтті.

ХТОВ-22д тобының докторанты Джексембаева Маржан Томск мемлекеттік университетінің органикалық химия кафедрасында профессор А.А.Бакибаевтың жетекшілігімен Диссертациялық тақырып аясында – «Ацетиленгликольдердің синтезі-зерттеу және қолдану саласын анықтау» өндірістік тәжірибеден өтті.

Мендибаева Анель Органикалық заттардың химиялық технологиясы мамандығының 2 курсының докторанты 2024 жылдың 16-29 ақпан аралығында Тюмень қ. Жаратылыстану ғылымдары мектебінің органикалық және экологиялық химия кафедрасында«Ароматты пиридинкарбон қышқылдары негізіндегі жаңа азот және күкіртті көпфункционалды туындылардың синтезі, құрылымы және қасиеттері» атты докторанттың диссертациялық жұмысының тақырыбы аясында университеттің ғылыми жетекшілігімен органикалық және экологиялық химия кафедрасының профессоры, химия ғылымдарының докторы. Кулакова И.В. тағылымдамадан өтуде.

Ғылыми тағылымдама

Патенттер