ҚАРАҒАНДЫ ИНДУСТРИЯЛЫҚ УНИВЕРСИТЕТІНДЕ ЕУРОПАЛЫҚ ОДАҚТЫҢ ТҰРАҚТЫ ЭНЕРГЕТИКА КҮНДЕРІ ӨТКІЗІЛДІ

3 маусымда Қарағанды индустриялық университеті құрметті қонақтар – энергетика саласындағы еуропалық және қазақстандық сарапшыларды қарсы алды.

Мұнда «Еуропалық Одақ – Қазақстан: Тұрақты энергия күндері» акциясы аясында ҚР Қоршаған орта және табиғи ресурстар министрлігінің қолдауымен, ECOJER қауымдастығы мен ЕО қаржыландыратын «Орталық Азиядағы (SECCA) тұрақты энергетикалық байланыстар» жобасы бірлесіп ұйымдастырған «SAF AUA» экологиялық бастамалардың екінші өңіраралық форумы өтті. ЕО өкілдері университет студенттері мен оқытушылары үшін тұрақты энергия бойынша дәрістер ұйымдастырды.

Бүгінгі таңда ең бастысы технологиялардың қалай өзгеретінінде емес, біздің менталитетіміз бен экологиялық проблемаларды қабылдауымыздың қалай өзгеретінінде», - дейді SECCA энергетика саласындағы сарапшылар тобының жетекшісі Паата Джанелидзе. «Бір кездері біз жаһандық климаттың өзгеруі әлі алыс деп ойладық. Біріншіден, жылынуды тудыратын нақты ғылыми негізделген түсінік болмады. Бұл адам әрекетінің салдары екені анық, бірақ мұны қалай өлшеуге болады?! Климаттың қауіпсіз өзгеруінің табалдырығы қай жерде болатыны, тірі организмдер бұл өзгерістерге бұдан былай бейімделе алмайтыны туралы да түсінік болмады. Бірақ мұның бәрі біздің біз күткен болжамдар бағыты үнемі өзгеріп отырды. Алғашында 2060 жылға дейін температураның 2 градусқа көтерілетіні және оның қауіпсіз екені айтылды. Қазір бұл бір жарым градус дейміз. Алдымен атмосферадағы көмірқышқыл газының деңгейі құрғақ ауаның миллион молекуласына 450 бөлік деңгейінде қауіпсіз деп айтылды. Енді 2050 жылға қарай бұл шоғырлануды 45-70 пайызға азайтуымыз керек деп отыр.

Бұл мақсатқа жету үшін, сарапшылардың айтуынша, қазір әлем қазбалы отынға тәуелділігін тоқтатып, таза баламалы энергия көздеріне инвестиция салуы керек.

– Бұл жерде энергия тиімділігі саясаттың негізгі элементтерінің біріне айналған және қазірдің өзінде энергия көзі ретінде қарастырылатын Еуропа елдерінің тәжірибесіне тоқталуға болады. Яғни, біз бір нәрсені қалай тиімдірек пайдалануға болатынын түсінуіміз керек, деп түсіндірді энергетика секторын басқару саласындағы негізгі сарапшы, SECCA Ильзе Пурина.

Айта кетейік, «Еуропалық Одақ – Қазақстан: Тұрақты энергия күндері» акциясы «Еуропалық Одақ – Орталық Азия: Тұрақты энергия күндері» кең ауқымды науқанының бір бөлігі болып табылады. Оның мақсаты – Орталық Азия аймағындағы ұлттық мүдделі тараптар мен жұртшылық арасында тұрақты энергияның маңыздылығы, артықшылықтары мен қолжетімділігі, сондай-ақ энергия мен климаттың өзгеруі арасындағы байланыс туралы ақпараттандыруды арттыру. Науқан сондай-ақ Еуропалық тұрақты энергия апталығының (EUSEW) негізгі құрамдас бөлігі болып табылады, бұл Еуропадағы жаңартылатын энергия мен энергия тиімділігіне арналған жыл сайынғы ең ірі іс-шараны Еуропалық Комиссия 2007 жылы бастады. Науқан жыл сайын Орталық Азия елдерінде ЕО қаржыландыратын «Орталық Азиядағы тұрақты энергетикалық байланыстар (SECCA)» жобасы аясында өткізіледі.