Ғылыми жұмысы

Кафедраның ғылыми қызметі жаңа білімдерді алуға және қолдануға бағытталған.:

• технологиялық, инженерлік, экономикалық, әлеуметтік, гуманитарлық және басқа да мәселелерді шешу;
  • ғылымның, техниканың және өндірістің бірыңғай жүйе ретінде жұмыс істеуін қамтамасыз ету.

Қазіргі уақытта «ККО жаратылыстану ғылыми пәндерін оқытуды жетілдірудің әдістемелік және психологиялық-педагогикалық аспектілері» қаржыландырылмайтын мемлекеттік бюджеттік ҒЗЖ іске асырылуда, оған оқытушылармен қатар кафедра студенттері белсенді қатысады.

Кафедраның профессор-оқытушылар құрамы ф-м. ғ. к. е. Хуанбайдың жетекшілігімен ғылыми-зерттеу қызметінің келесі негізгі бағыттарымен айналысады:

Rbаcuo және YBaCuFeO керамикасы негізінде жоғары ток өткізу қабілеті бар пленкаларды алудың лазерлік технологиясын жасау.

Екінші буындағы Жоғары температуралы суперөткізгіштер (ВТСП) (2G) RBa2Cu3O7-x ( R = Y, Nd,Gd), YBa2Cu3-yFeyO7-x кеңінен зерттелген және пленка түрінде практикалық қолдану үшін перспективалы материал болып табылады. Осыған байланысты маңызды ғылыми-технологиялық міндет екінші буын пленкалы ВТСП–сымдарының ток өткізу қабілетін арттыру әдістерін әзірлеу болып табылады.

Жобаның мақсаты импульстік лазерлік абляция әдісімен алынған rbаcuo (R = Y, La, Nd, Gd) және YBaCuFeO күрделі купратты оксидтері негізінде критикалық токтың тығыздығын арттыру және ВТСП-2G пленкаларының аса өткізгіш параметрлерінің оңтайлы мәндеріне қол жеткізу тәсілдерін әзірлеу болып табылады. Жоба бойынша жұмыстарды орындау екінші буын пленкалы ВТСП-сымдарының аса өткізгіш қасиеттерін жақсартудың лазерлік технологиясын әзірлеуді қамтамасыз етеді. Жоба нәтижелерінің әлеуетті тұтынушылары энергетиканың қажеттіліктері үшін электр техникалық құрылғыларды шығару және жаңғырту жөніндегі өндірістік мекемелер болуы мүмкін.

Импульсті лазерлік абляция әдісін қолдану жоғары кристалды жетілу дәрежесі бар ВТСП пленкаларын және нысана құрамына жақын стехиометриялық құрамды қамтамасыз етеді. Жұмыста пленкалардың критикалық ток тығыздығының жоғары мәніне (~10 7а/см2) қол жеткізу күтілуде. Бұған жетудің бір жолы-тиімді түйреуіш орталықтарын құру.

Электр құрылғыларында критикалық токтың жоғары тығыздығымен ВТСП 2G қолданудың пайдасы электр энергиясын 20% – ға дейін үнемдеуде ғана емес, сонымен қатар салмақ пен металл сыйымдылығының күрт (4-5 есе) төмендеуінде.

Кафедра ҚР Білім және ғылым министрлігі өткізетін түрлі конкурстарға үнемі қатысады.