Кафедра туралы

“Экономика және бизнес” кафедрасы 2020 жылы екі “экономика және қаржы” және “Менеджмент және бизнес”кафедраларын біріктіру жолымен құрылды.

“Менеджмент және бизнес” кафедрасының тарихи жолы 1963 жылы “Қоғамдық ғылымдар” кафедрасы құрылғаннан басталып, 1964 жылы марксизм – ленинизм кафедрасы болып қайта құрылды. Кафедраны 1963-1968 жылдар аралығында Т.ғ. к. Зайцев Василий Яковлевич басқарды.

1968 жылы кафедра екіге бөлінді:

• КОКП тарихы және ғылыми коммунизм кафедрасы;
  • Философия және саяси экономика кафедрасы.

Сиянина Марина Михайловна, философия ғылымдарының кандидаты, доцент, 1968 жылдан 1974 жылға дейін философия және саяси экономика кафедрасын басқарды. 1952 жылы В. И. Ленин атындағы Мәскеу мемлекеттік педагогикалық институтын, логика және психология бөлімін бітірді. Қазіргі уақытта Мәскеуде тұрады.

1975-1985 жылдары кафедраны философия ғылымдарының кандидаты, доцент Попандопуло Иван Лазаревич басқарды, ол 1962 жылы см. Киров атындағы Қазақ мемлекеттік университетінің физика факультетін бітірді. 1970 жылы Т.Г. Шевченко атындағы Киев мемлекеттік университетінің аспирантурасында оқыды. Қазіргі уақытта Грецияда тұрады.

1992 жылдың 1 желтоқсанында “КОКП саяси экономикасы және тарихы” кафедрасының негізінде “Экономикалық теория” кафедрасы құрылды, оны экономика ғылымдарының кандидаты, доцент Салийчук Василий Филиппович басқарды. Салийчук в.ф. 1985 жылдан 1996 жылға дейін кафедраны басқарды. 1976 жылы философия-экономика факультетін, Қазақ Саяси экономия бөлімін бітірді.

2011 жылдың қыркүйек айынан бастап кафедра “Менеджмент және бизнес” атауына ие болып, “Менеджмент”, “Есеп және аудит”мамандықтары бойынша бітіреді.

• 2015 жылдан 2017 жылға дейін кафедраны э. ғ. к., доцент В. В. Бирюков басқарды.
  • 2017 жылдың қыркүйек айынан бастап кафедра меңгерушісі міндетін Э. Ғ. М., аға оқытушы Зайберт и. А. атқарды.
  • 2018 жылдың қыркүйек айынан бастап кафедраны э. ғ. к. басқарады.., доцент, профессор М. А. Давлетбаева Н. Б.
  • 2019 жылдың қыркүйек айынан бастап кафедра меңгерушісінің міндетін аға оқытушы, Э. Ғ. м. а. к. Нұрғалиева атқарды.

“Экономика және қаржы” кафедрасының тарихы 1966 жылдан бастау алады, зауыт-жоғары оқу орнында экономикалық факультет ұйымдастырылды, оның құрамында “экономика және өндірісті жоспарлау”кафедрасы болды. Оқу процесін өндірістік жұмыста үлкен тәжірибесі бар практик-экономистер жүзеге асырды. Олардың қатарында Павлов а. Н., Савицкий Э. Е., Шульга Е. П., Корорбицын А. и., Захарова Т. Н. бар.

“Халық шаруашылығын жоспарлау” – кафедра Экономика саласы үшін мамандар даярлауды бастаған бірінші бағыт. Бұл мамандыққа студенттерді қабылдау 1966 жылы жүргізілді.

Кейіннен “экономика және өндірісті жоспарлау” кафедрасы бірнеше рет ұйымдық-құрылымдық қайта құрулардан өтті. Бухгалтерлік есеп және шаруашылық қызметті талдау кафедрасымен, содан кейін экономика және құрылысты ұйымдастыру кафедрасымен біріктірілгеннен кейін ол “экономика және өнеркәсіпті басқару” деп аталды.

1988 жылдан бастап жаңадан құрылған оқу-құрылымдық бөлімше “металлургиядағы Экономика және басқару” бағыты бойынша, 1995 жылдан бастап “Өнеркәсіптегі Экономика және басқару” бағыты бойынша, 1998 жылдан бастап “кәсіпорындардағы Экономика және менеджмент”бағыты бойынша мамандар даярлауды жүзеге асыра бастады.

2004 жылдан бастап Кредиттік оқыту технологиясына көшуге және “Экономика” мамандығының ашылуына байланысты кафедра “Экономика” кафедрасы болып, 2011 жылдан бастап “Экономика және Қаржы” кафедрасы болып өзгертілді, кафедраның дамуына оның меңгерушілері доценттер, экономика ғылымдарының кандидаттары:

• Харламов Анатолий Дмитриевич (1979-1990 жж.),
  • Нурсеитов Борис Нагаметович (1990-2013 жж.),
  • Бирюков Валерий Викторович (2013-2014 жж.)).
  • 2014 жылдан бастап кафедраны экономика ғылымдарының кандидаты, доцент Силаева Ольга Викторовна басқарады.

Қазіргі уақытта “Экономика және бизнес” кафедрасында экономика-басқару саласы үшін мамандар даярлауды жалпы саны 18 адам, оның ішінде 1-PhD, 6 – ғылым кандидаттары, 11 – экономика ғылымдарының магистрлері жүзеге асырады.

Оқу процесіне қатысуға экономика, қаржыландыру, өнеркәсіп кәсіпорындарының, ғылыми мекемелер мен ұйымдардың, облыстың жоғары оқу орындарының менеджменті бойынша жетекші мамандар тартылады.

Біздің түлектер басшылары болып табылады әр түрлі деңгейдегі және жұмыс істейді, ірі қазақстандық және халықаралық компанияларда. Кафедра түлектерінің қатарында Қазақстан Республикасының Бірінші ханымы, белсенді қоғам қайраткері, “Бөбек” қорының төрайымы Сара Алпысқызы Назарбаева бар.

Кафедраның миссиясы-кәсіби құзыреттіліктің қажетті деңгейіне ие, инновацияға бейім, экономиканы жаңғырту жағдайында бәсекеге қабілетті жоғары білікті мамандарды даярлау.

Кафедраның мақсаты-студенттер мен қоғамның қажеттіліктерін қанағаттандыруға ықпал ететін тиімді оқыту жүйесін құру.