EKTU RnD Forum 2024 «Ғылым және өнеркәсіп: сын-тегеуріндер, шешімдер мен стратегиялар» форумы

2024 жылдың 5-6 сәуірде Д.Серікбаев атындағы Шығыс Қазақстан техникалық университетінде (ШҚТУ) «Ғылым және өнеркәсіп: сын-тегеуріндер, шешімдер мен стратегиялар» Ektu RnD Forum 2024 форумы өтті. Форум жұмысына біздің университеттен Ғылыми жұмыс және халықаралық байланыстар жөніндегі проректор Б.Б.Махмутов, Ғылым, инновациялар және халықаралық ынтымақтастық департаментінің директоры В.А. Кунаев және Технологияларды коммерцияландыру Офисінің басшысы Н. М. Абдукадыров онлайн қатысты.

Біздің уақытымыз, Индустрия 4.0 дәуірінің уақыты адам қызметінің барлық салаларына цифрландыруды кеңінен енгізумен, жоғары дәлдіктегі ғылымды қажетсінетін технологиялармен, жасанды интеллекттің (ЖИ) пайда болуымен және қарқынды дамуымен сипатталады. Мұның бәрі жалпы ғылымға және осы процестерді басқаруға бірқатар маңызды сын-қатерлерді тудырады, ғылыми негізделген шешімдерді, іске асыру стратегиялары мен даму жолдарын әзірлеуді талап етеді. Форумда негізгі проблемалар талқыланып, талданды және оларды шешу жолдары, цифрлық технологияларды енгізу және инновациялық технологияларды дамыту, ғылым мен өндірістің өзара іс-қимылының тұрақты стратегияларын құру, экономикада инновациялық технологияларды енгізу және т. б. ұсынылды. Бұл бағытта инновациялық технологияларды қолданбау, экономиканың өсу мүмкіндіктері мен бәсекеге қабілеттіліктің жоғалуына әкелетіні атап өтілді.

Форум офлайн және онлайн форматта өтті, оның жұмысына Ғылым және жоғары білім Министрлігінің өкілдері, Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің, «ALLUR» МК АҚ, «Цифрлық үкіметті қолдау орталығы» ШЖҚ РМК, CEO of Tianjin ums Smart Technology ( China) өкілдері, ҚР жоғары оқу орындары мен кәсіпорындарының өкілдері қатысты. Пленарлық және форсайттық сессиялар аясында Ғылым мен өндірістің кедергілеріне байланысты ұйымдастырушылық және басқарушылық шешімдерді әзірлеу, шешу жолдары талқыланды. Форумда 4 форсайт секция жұмыс істеді: «әлемдік нарықта бәсекеге қабілеттілікті арттыру үшін автомобиль жасау саласының кластерлерін дамыту», «машина жасау үшін Автоматтандыру және роботтандыру технологиялары», «ТКК үшін ЖИ және автоматтандыру», «ТКК тұрақты дамуы: ресурстарды тиімді пайдаланудың жаңа технологиялары».