ҚАРАҒАНДЫ ИНДУСТРИАЛЫҚ УНИВЕРСИТЕТІНДЕ “АИТВ ИНФЕКЦИЯСЫ. АИТВ АЛДЫН АЛУ” ТАҚЫРЫБЫНДА ПРОФИЛАКТИКАЛЫҚ КЕЗДЕСУ ӨТТІ.

8 ақпанда Қарағанды индустриалық университетінде “АИТВ инфекциясы. АИТВ алдын алу”. Кездесу спикерлері облыстық ЖИТС-пен күрес орталығының психологы Татьяна Васильевна Хисмятуллова және әлеуметтік педагог Елена Сергеевна Ашенбренер болды.

Кездесу барысында АИТВ-инфекциясының пайда болу жолдары, алғашқы белгілері, оның алдын алу жолдары және оны қалай болдырмауға болатындығы туралы айтылды.

Адамның иммун тапшылығы вирусы (АИТВ) — ағзаның иммундық жүйесіне әсер ететін инфекция. АИТВ-инфекциясының ең соңғы кезеңі-жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромы (ЖИТС).

АИТВ ақ қан жасушаларына әсер етеді, бұл иммундық жүйенің әлсіреуіне әкеледі. Бұл туберкулез, жұқпалы аурулар және онкологиялық аурулардың кейбір түрлері сияқты аурулардың даму ықтималдығын арттырады.

АИТВ-инфекциясын антиретровирустық терапия (АРТ) арқылы емдеуге және алдын алуға болады. Егер емделмеген болса, АИТВ инфекциясы ЖИТС - ке ауысуы мүмкін, көбінесе инфекциядан кейін көптеген жылдар өткен соң.

АИТВ қан, емшек сүті, ұрық сұйықтығы және қынаптан бөліну сияқты АИТВ-мен өмір сүретін адамдардың әртүрлі дене сұйықтықтары арқылы берілуі мүмкін. АИТВ балаға жүктілік және босану кезінде де берілуі мүмкін. Сүйісу, құшақтау және қол алысу сияқты күнделікті күнделікті байланыстарда немесе жеке заттарды бөлісу және тамақ немесе су ішу кезінде инфекция болмайды.