ҚАРИУ ВОЛОНТЕРЛЕРІ МЕКТЕП ОҚУШЫЛАРЫН IT ӘЛЕМІМЕН ТАНЫСТЫРДЫ

2024 жылдың 26 сәуірінде «Қарағанды индустриялық университеті» КеАҚ «Жасанды интеллект технологиясы» кафедрасы және Тәрбие жұмысы және жастар жөніндегі департамент волонтерлермен бірлесіп Теміртау қаласының №8 орта мектебінің оқушыларына «Презентацияларды сәтті құру» тақырыбында курс өткізді. Кездесу «Менің бауырым» республикалық жобасы аясында өткен жиын екі бөлімнен тұрады. Алдымен оқушылар «Сәтті презентацияның құпиялары» тақырыбындағы семинарға қатысты. Студенттер Кунградбаев Мейірбек (БИ-22қ-2 тобы) мен Абдрах Динара (БИ-21к-1 тобы) презентацияны қалай мазмұнды және есте қаларлықтай, қысқа және қызықты баяндама түрінде жасау керектігі туралы айтты. Оқушылар қызығушылықпен тыңдап, сұрақтар қойды.

Кездесудің екінші бөлімінде студент Никита Шахов (МҚӨ-21 тобы) мектеп оқушыларын университеттің виртуалды және толықтырылған шындық және нейрондық желілерді пайдалану жобаларымен таныстырды. Бірінші жоба нақты уақытта адамның жынысын, жасын және көңіл-күйін анықтау үшін өте дәл нейрондық желілер негізінде жүзеге асырылды. Екінші жоба – «Жедел жәрдемнің көзі» жобасы жеке құрамға адамға алғашқы медициналық көмек көрсету қажеттілігі туралы хабарлауға арналған. Жүйе камерадан түскен суретті және ондағы адамның жатқан орнын талдайды. Егер ол біраз уақытқа көлденең жағдайда жатып қалса, онда жүйе адамға көмек қажет деген қорытынды жасайды және уәкілетті тұлғаға SMS жібереді. Ал үшінші жоба – «VR виртуалды экологиялық жүйе». Жоба - бұл ойыншының әрекетіне байланысты динамикалық түрде өзгеретін жабық экожүйе: ағашты кесу, өзенді төгу, бөшкелерді өртеу және т.б. қарастырылған.

Барлық жобалар мектеп оқушыларының шынайы қызығушылығын тудырды, ал балалар талқылауға белсенді қатысты. Олардың әрекеттеріне жауап беретін виртуалды әлеммен әрекеттесу идеясы олардың қиялын жаулап алды.

Балалар әртүрлі мәселелерді шешу үшін смарт-технологияларды пайдалану мүмкіндіктерін зерттей отырып, осы бірегей тәжірибеге ынтамен кірісті.

Алдағы уақытта республикалық жоба аясындағы жұмыстар жалғасын табады.